Wystawa laureata Nagrody
Griffin Art Space – Lubicz 2014

Józefińska 9
Wt.-Niedz. 12.00-18.00
Wystawa laureata Nagrody  Griffin Art Space – Lubicz 2014

Bogusław Madej, Tranzystor TG50, z cyklu SP9DGO © Bogusław Madej

 

 

 

Książki podróżnicze nie mieściły się na półkach, a jego dusza w naszej ówczesnej rzeczywistości. Opłynąć cały świat tak jak Baranowski – to by było coś.
 
Nieznane mi kraje, wyspy i archipelagi mieszały się w naszych rozmowach z tranzystorami, opornikami, antenami. Zapach kalafonii, biurko zawalone częściami elektronicznymi, które z czasem znajdowały miejsce w tajemniczo wyglądającym urządzeniu.
 
Swoje pierwsze „radio” Marek zbudował w 1978 roku. Wtedy też zdobył uprawnienia krótkofalarskie. Pamiętam, jak pierwszy raz zobaczyłem go podczas nawiązywania łączności. Ręka z ogromną prędkością przekazywała myśli do nadajnika. Niezrozumiałe dla mnie, ciągle zmieniające się dźwięki odpowiadały. I tak na przemian.
 
Marek był już gdzieś daleko. Pokonał trudności związane z wyrobieniem paszportu, otrzymaniem wizy, brakiem pieniędzy. Rozmawiał z kimś mieszkającym na końcu świata. Ta podróż trwa już trzydzieści pięć lat.
 
SP9DGO – tak mojego przyjaciela nazywają krótkofalowcy.

 

BOGUSŁAW MADEJ, SP9DGO

 

Kurator: Michał Łuczak

 

 

Bogusław Madej ponad 30 lat temu zafascynował się fotografią. Po latach powrócił do tego hobby i w 2012 roku rozpoczął studia w Akademii Fotografii, gdzie pracował pod opieką Michała Łuczaka. W 2014 roku wydał książkę fotograficzną Pestka winogron o historii nastoletnich harcerzy z lat 70. ubiegłego stulecia. Projekt Madeja SP9DGO zwyciężył w konkursie na najlepsze portfolio podczas IX Przeglądu Portfolio Miesiąca Fotografii w Krakowie i zdobył Nagrodę Griffin Art Space – Lubicz 2014.

 

Michał Łuczak, fotograf dokumentalista, edytor książek fotograficznych i kurator. W latach 2008–2009 asystował Andrzejowi Kramarzowi przy projektach: Stefania Gurdowa – Klisze przechowuje się oraz Stefania Gurdowa – Czas niewinności. Od 2010 roku należy do kolektywu Sputnik Photos, w ramach którego współtworzył projekty: Is(not) i Miejsce odległe oraz trwającyLost Territories. W tym samym roku założył wraz z Anką Sielską i Krzysztofem Szewczykiem Fundację Kultura Obrazu, której celem jest popularyzacja fotografii dokumentalnej i projektowania graficznego na Śląsku. Jest autorem książki fotograficznej Brutal, polskiej Fotograficznej Publikacji Roku 2013. Jako kurator współpracował m.in. z Mateuszem Sarełło przy wystawie Martwa fala (MFK ShowOFF 2012). Łuczak prowadzi autorski warsztat fotografii dokumentalnej w Akademii Fotografii w Warszawie oraz jest jednym z prowadzących Program Mentorski Sputnik Photos. Jest doktorantem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie.

 

 

księgarnia | wystawa

ul. Józefińska 9

Wernisaż: 15.05.2015, 20.00

Czas trwania wystawy: 16.05–15.06.2015

wt–nd 12.00–18.00

04.06 nieczynne

wstęp wolny

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.